Burs Nedir?

Ana Sayfa / Burs Nedir?

Neden Burs Topluyoruz?

Günümüzde, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencileri çekmenin en önemli koşullarından birisi, öğrencilere tanınan burs olanaklarıdır.

BURS HAVUZU ÇALIŞMA GRUBU Nedir?

İSTANBUL ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ’nin burs verdiği öğrenci sayısı 2015 – 2016 akademik yılında 600 öğrenciye ulaştı. 2016-2017 eğitim yılında 5 Kasım’da ODTÜ’de yapılacak mülakatlarda yeni seçilecek öğrencilerle birlikte 620 öğrenciye ulaşacaktır. BURS HAVUZU ÇALIŞMA GRUBU (BHÇG) Derneğin bu konuda çalışan birimidir.

Burs için bağış yapma durumunun tabana yayılması halinde, 100.000’i aşkın mezunumuzla eğitime verilecek desteğin inanılmaz boyutlara ulaşabileceğine inanıyoruz.

BURS BAĞIŞI TOPLAMAK AMAÇLI KOŞMAK “ bağış yapmayı yaygınlaştırmanın yollarından birisidir. Bu amaçla 2013 yılında kurulan ODTÜ Maraton Grubu gönüllü koşucuları aracılığıyla burs bağışı toplamaktadır.

Bursiyerler Nasıl Seçiliyor?

Bursiyerlerimiz, ODTÜ Burs Ofisi’nce maddi anlamda desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen öğrencilerin arasından “daha çok sosyal sorumlu vatandaş olma potansiyeli taşıyanların” belirlenmesine yönelik bir mülakatla seçilmektedir. Bu seneki mülakatlarımız 05.11.2016 cumartesi günü ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde yapılacaktır. Mülakatçı olmak isteyen mezunlarımızın desteğine ihtiyacımız var.

Burs Tutarları ne kadardır?

Bursların tutarı, 2016-2017 akademik yılı için, belirlenen burs tutarları şu şekildedir, Burslar 9 ay boyunca ödenir.

  • Normal öğrenci: 250 TL/Ay -340 TL/Ay
  • Onur listesi (GPA>3) öğrencileri: 300 TL/Ay – 400 TL/Ay
  • Fakülte birincisi öğrenciler (Bursiyerlerimiz arasında) : 500 TL/Ay’dır.

Bağışlar Nasıl Burs Oluyor?

Bu rakamlara göre 12 ay düzenli olarak  255  TL/ay-  burs veren bir burs bağışcısı (BURSİ), 9 ay boyunca,  340 TL/ay burs alan bir öğrencinin yıllık  bursunu karşılamaktadır. Ancak yapılacak bağışların alt ve üst sınırı yoktur. Aylık 50  TL de 5.000 TL de bağış yapan BURSİ’lerimiz var. Ayrıca az veya çok tek seferlik bağışlarda da çok önemli meblağlara ulaşıldığını unutmamak lazım. Damlaya damlaya gerçekten göl oluyor.

Siz koşuya hazırlanırken, koşarken ve koştuktan sonra, aile fertlerinize, arkadaşlarınıza, dostlarınıza, komşularınıza, “burs bağışı toplamak için” koştuğunuzu bildiren yazılar göndererek, sizi desteklemek için burs hesabına bağış yapmalarını isteyeceksiniz. Bunun nasıl yapılacağına dair bilgilendirmelerimiz önümüzdeki günlerde sizlere ulaştırılacaktır.

Bağışları Nerede ve Nasıl Yayınlanıyor?

İstanbul ODTÜ Mezunları Dergisi BARAKA ’da en az bir öğrenci için düzenli burs verenlerin isimleri, verdikleri burs tutarları da gösterilerek yayınlanmaktadır.

Ayrıca ODTÜ Maraton Grubunca toplanan tüm burslar etkinlik dönemince tüm açıklığıyla listeler halinde günlük ve haftalık yayınlanmakta ve bu gruba iletilmektedir.

BURSİLER’in Sosyal Sorumluluk projeleri nelerdir?

Bursiyerlerimiz, çeşitli Sosyal Sorumluluk projelerinde çalışmakta ve toplumun farklı kesimlerinden dezavantajlı gruplara destek ellerini uzatmakta, bunun için çeşitli projeler geliştirip sponsorlar bularak projeleri yaşama geçirmektedirler.

Bunun en son örneklerinden birisi her sene geleneksel olarak bir veya iki köy okuluna kurdukları kütüphanelerden, Sivas Zara’da iki okulda gerçekleştirdikleri toplam 5.000 kitaplık kütüphanelerdir. 2014 çalışmasının videosu: https://vimeo.com/97110523

Lütfen bilgilendirmelerimizi izlemeye devam ediniz.

Sevgi ve saygılarımızla,

ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği Burs Havuzu Çalışma Grubu

Bize Ulaşın

Aklınıza takılan tüm konularda bize hızlıca ulaşın...

Okuyamıyor musunuz? Kodu değiştirmek için tıklayın. captcha txt

Start typing and press Enter to search

shop giay nuthoi trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautiful